STOLAR, ett par, "Coolidge", Axel Einar Hjorth, A/B Nordiska Kompaniets verkstäder, Nyköping, 1920-talets andra hälft.
Vit ålat trä samt rotting. Sits med textilklädsel. Brickmärkt R-32746-131028.
Senare bemålade, slitage.