KLOCKSKÅP, allmoge, 1800-talets första hälft.

Bemålat med bl a ådringsmålning. Rektangulär form med uppsvängt rundat krön med inbyggt urverk. Parställda räfflade dörrar med bakomliggande hyllor. Skrivklaff med lådor bakom klaff. Nedtill parställda dörrar med hyllor bakom. Stående på träsockel. Höjd ca 222 cm inklusive sockel. längd 126 cm, bredd 52 cm. Nyckel finns.

Lod och pendel medföljer. Senare bemålat. Renoverat och delvis kompletterat. Maskstunget. Skador i form av bl a färgbortfall. Urverkets funktion ej kontrollerad.

Utropspris
6 000 SEK