BERGERE, nyrokoko, 1800-talets slut.
Mahogny med rikligt skuren dekor av bl a växter. Stoppad sits och rygg samt lös stoppad dyna. Höjd 85, sitthöjd 46 cm.
Slitage. Ställvis löst sammanfogad, något ranglig. Nött samt blekt klädsel. Löst kantband vid armlän.