UPPSATSSKÅL, silver, empire, Gustav Möllenborg, Stockholm 1832. Vikt ca 836 gram.

Rund med genombruten dekor av blad och ekollon, i mitten upprättstående delvis godronnerat skaft med handtag. Välvd fot. Diam 32, höjd 30 cm.

Slitage, delvis böjd dekor, enstaka bucklor, dekorlagningar resp bristningar.

Utropspris
6 000 SEK