SKÅP, renässansstil. Skulpterad massiv ek. 1800-talets slut.

Enligt uppgift kopia av skåp på Nordiska Muséet, vilket ursprungligen har stått i Husaby Kyrka, Västergötland. Rektangulär form. Upptill parställda dörrar med bakomliggande hyllplan och två utdragsdörrar. Rikligt skuren och snidad dekor av bibliska scener. Invändigt med smitt och graverat stål i renässansstil. Nedtill hylla med parställda skulpterade lejon hållande vapensköldar, troligen med ätten Åkerhielms vapen. Höjd 175, längd 192, bredd 72 cm. Se även auktionsnummer 599477 med tillhörande överdel till detta skåp. Föremålen säljs i två separata rop. Nyckel finns.

Senare hyllplan invändigt. Ett lås är löstaget. 2 lösa skulpterade överstycken medföljer. Smärre skador och slitage.

Utropspris
15 000 SEK