SIDEBOARD/SKÅP, renässansstil. Skulpterad massiv ek. 1800-talets slut.

Kan utgöra överdel till skåp med nummer 599476.
Rektangulär form med parställda dörrar. Rikligt skuren och snidad dekor av bibliska scener m m. Hyllinredning. Fyra fötter, som är löstagbara. Höjd 84, längd 150, bredd 50 cm. Nyckel finns.

Smärre torrsprickor och slitage. Senare bakstycke.

Utropspris
6 000 SEK