Mahogny. Beslag av mässing. Raka avsmalnande ben. Mässingshylsor vid benavslut. Ett nedfällbart stödben. Fyra iläggskivor a 50 cm vardera. En iläggsskiva med nedfällbar sarg. Bordets diameter 115. Höjd 75 cm. Total längd inkl skivor ca 315 cm.
Slitage. Repor och märken. En iläggskiva med färgfläckar.