FÄLLBORD, gustavianskt 1700/1800-tal.

Rund form. På fyra svarvade ben, varav ett av dessa ett stödben. Rik dekor av bland annat räfflad kant. Längd ca 57+52, bredd ca 109, höjd ca 70 cm.

Slitage repor och märken. Mindre stötskador. Renoverat och kompletterat, med bland annat senare bemålat, senare gångjärn. Troligen avkortade ben.

Utropspris
4 000 SEK