Allmoge
599928

KISTA, allmoge, bär momongram AIS och datering 1851.

Beslag och handtag i järn, ådringsmåleri. Bredd 57,5 cm, djup 40 cm, höjd 33 cm.

Åldersrelaterade skador och slitage, senare bemålning.

Utropspris
200 EUR