SKEPPSUR, Tyskland, 1800-talets slut. Hamburg Amerikanische Uhrenfabrik.

Svartlackerad metall och mässing. Märkt inuti med Pfeilkreuz. Höjd 8,5, diameter 20 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Möjligen senare lackering. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK