SYETUI, 18 k guld "en trois coleurs" samt silver, ostämplat, ca 1700-tal.

Fingerborg och två syringar. Dekor av blommor i röd, vit samt roséguld. Ringstorlek ca 13,50/43. Längd ca 3,2 cm. Originaletui.

Bruksslitage. Graverad. Ena ringen med skada på skenan.

Utropspris
6 000 SEK