OFFICERSSABEL, med monogram för Kronprins Carl Johan av Sverige och Norge, möjligen 1814-18.

Förgyllt mässingshandtag med lejonhuvud, kavel med pärlemorplattor, böjd klinga med blånerad och förgylld dekor av Liljedahls typ, bla Karl Johans monogram under Svensk arvfurstekrona samt Norges och Sveriges vapen, längd 94 cm. Läderbalja med förgyllda och rikt dekorerade mässingsbeslag.

Slitage, obetydlig skada på en pärlemorplatta, fläckar, baljan med skador och lagningar av bla tejp samt är av under den övre fästet, lösa beslag, bucklor, avslutande beslag med böjd samt skadad avslutande dekor.

Utropspris
10 000 SEK