BRASSKÄRM, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Mahogny. Lätt välvt krön, glasförsett parti med polykromt bemålad textil med dekor av växter, märkt i nederkant "Af Sophie Hirsch, den 24 december 1827". Benställning med skuren dekor av löv. Längd ca 62,5 cm, bredd ca 28,5 cm, höjd ca 100 cm.

Slitage. Materialbortfall, märken. Textilen gulnad samt med revor, rispor och fläckar.

Utropspris
2 000 SEK