SOFFA MED FÅTÖLJ, "Domstolssoffan", Bengt Ruda för Nordiska Kompaniets Verkstäder, Nyköping. 1900-talets andra hälft.

Lila klädsel. Betsad benställning. Soffans längd 140 cm.

Bruksslitage, fläckar. Nedsutten stoppning.

Utropspris
5 000 SEK