STOL, Gustaviansk, Melkior Lundberg (mästare i Stockholm 1775 - 1812).

Den så kallade "svenska modellen". Oval genombruten rygg. Med lös stoppad sits, samt kopplade ben i h-kryss. Dekor av bland annat krönande blomma.

Slitage, repor och mindre stötskador. Mindre renoverad med senare bemålning samt senare klädsel. Förstärkningar. Fläckar på klädsel.

Utropspris
4 000 SEK