VÄGGPENDYL. Sengustaviansk, Per Henrik Beurling, verksam 1783-1806 i Stockholm.

Förgylld med ljus urtavla. Arabiska siffror. Dekor av bland annat pärlstav samt krönande musikinstrument samt musicerande man. Höjd ca 87 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och märken/stötskador, där mindre delar saknas. En lös del medföljer separat. Urtavla med krackelyr. Renoverad och kompletterad, med bland annat lagningar. Ej funktionstestad.

Utropspris
6 000 SEK