SNEDKLAFFSKÅP, 1800-talets första hälft.

Senare målning med kinesiserande dekor. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinrikt. Fem lådor nedtill. Överdel med dörrpar, bakomliggande hyllplan och sex lådor. Tvådelat. Klotfötter. Dörrar med räfflade romber. Beslag av mässing. Bredd 140. Djup 57. Höjd 235 cm.

Slitage. Omfattande färgbortfall. Repor och märken. Överdel med en dörr slagen. Lös list medföljer. Senare beslag och fötter. Lås saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK