UPPSATSSKÅL, 830 silverhalt, C F Carlman, nyrokoko, Stockholm, 1891. Vikt ca 2560 g.

Upphöjt fat på fyrdelad fot med avslut av två putti. Svängd godronnerad sockel. Rik dekor av bland annat rocailleformationer samt skal. Höjd 46 cm.

Slitage, repor och märken. Mindre bucklor. Mindre anlupet. Amour med en bruten pil och resterna av en båge. Båda putti lösa i sockel.

Utropspris
14 000 SEK