SOFFA, Louis XV-stil, omkring 1800-talets sista kvartal.

Svängd form med rikligt snidad dekor av blommor. Bronserad. Stoppad sits och rygg med två lösa dynor. Klädd i ljust tyg. Höjd 95, längd 137, djup 80, sitthöjd 50 cm.

Slitage. Bortfall av bronsering.

Utropspris
4 000 SEK