SKRIVBYRÅ, 1800-talets första hälft.

Fanerad i mahogny. Rektangulär form. Översta lådan med lådinredning bakom klaff. Tre lådor. Nyckelskyltar i ben. Höjd 85, längd 109, bredd 47 cm. Nyckel finns.

Slitage. Lösa nyckelskyltar. Smärre skador, lagningar och fanérskador. Torrsprickor. Viss komplettering. Låsfunktion bör ses över.

Utropspris
3 000 SEK