VÄGGLAMPETT, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets sista kvartal.
Glas och mässing. Böjd form med rutmönster och cirklar. Etikettmärkt 2002/111 Orrefors Sweden Max 40 W Design C Fagerlund. Höjd 25,5 cm.
Smärre bruksslitage. Obet nagg. Ej funktionstestad.