HERRFICKUR, silver, Henry Debary, London sannolikt sent 1600-tal. Tot ca 117 gram.

Urtavla av silver med romerska och arabiska siffror, förgyllt urverk med höga balusterformade verkpelare, urverkets undersida med miniatyrporträtt på emalj, föreställande elegant herreman, diam 3 cm. Boetten med glas även undertill för att visa miniatyren, boettens diam 48 mm.

Slitage, repor, möjligen något senare boett samt med senare lödd lagning för dragringens fäste. Ej funktionstestad.

Utropspris
30 000 SEK