Urtavla av silver med romerska och arabiska siffror, förgyllt urverk numrerat 466, på balusterformade verkpelare. Diam 47 mm.
Slitage, repor, smärre bucklor, ett mindre hål i bakre boett. Defekt spärrpinne. Minutvisare böjd. Lagning vid fästpinne för dragring. Ej funktionstestad.