SPEGEL OCH VÄGGLAMPETTER, ett par. Tenn och glas. Art deco, 1920-30-tal.

Rak form med ovalt krön med infällda glaspartier i skarpt blått med stiliserad dekor i tenn. Ramarna med delvis graverad dekor. Stämplade Zela TENN. Höjd lampetter 31 cm, höjd spegel 52,5 cm.

Slitage. Några smärre bucklor. Glaset med små bortfall.

Utropspris
1 500 SEK