HERRFICKUR, silver, Cornelis Vyterweer, Rotterdam, 1700-tal. Vikt tot ca 149 gram.

Urverket numrerat 400 samt med slagfunktion. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Bakre boett med genombruten dekor. Ytterboett med genombruten samt graverad dekor. Diam 53 mm med ytterboett.

Slitage, repor. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

203. Hederssabel för sjöofficer, given av kronprins Carl (XIV) Johan, omkring 1815,
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
17 500

ditt bud
Aktuellt bud:
17 500 SEK