Boetten stämplad Olof Strömwall, Norrköping 1790. Urverket numrerat 127. Ch. Heinicke, Magdeburg. Ett utan tillverkarmärkning, förgyllt. Diam 55-62 mm.
Slitage, repor, Linköpingsuret med boettlagning, samtliga med emaljsprickor, nagg, påmålade skador. Ej funktionstestade.