HERRFICKUR, 3 st, silver, bla Eric Forsman, Linköping. Sent 1700-tal till tidigt 1800-tal. Tot ca 377 gram.

Boetten stämplad Olof Strömwall, Norrköping 1790. Urverket numrerat 127. Ch. Heinicke, Magdeburg. Ett utan tillverkarmärkning, förgyllt. Diam 55-62 mm.

Slitage, repor, Linköpingsuret med boettlagning, samtliga med emaljsprickor, nagg, påmålade skador. Ej funktionstestade.

Utropspris
3 000 SEK