SEKRETÄR, rokoko, 1700-tal.

SEKRETÄR, rokoko, 1700-tal.

Fanerat med olika träslag, bl a alm. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Två lådor under skrivklaff. Kompletterad med senare lös benställning, senare beslag av läder samt senare lås i skrivklaff. Märkt i låda. Bredd 95. Djup 54. Höjd 100 cm. Nyckel finns.

Nyckel saknas till en låda. Slitage, repor och märken. Fanerskador. Avslag. Torrspricka i skrivklaff.

Utropspris
5 000 SEK