BESTICKUPPSÄTTNING, 47 delar, silver, "Musslan", Åbo 1920-30-tal. Silvervikt totalt ca 1400 g.

Skaft med snarlik dekor. Teskedar, 14 st, längd 13,5-13,8 cm. Dessertskedar, 6 st, 17,5 cm. Matskedar, 6 st, 21 cm. Serveringsskedar, 2 st, längd 25,5 cm. Strösked 18,5 cm. Kaffesked 12 cm. Såsslev 14 cm. Syltskedar, 4 st, 15,5-20 cm. Sardingaffel 13,5 cm. Sillgafflar, 3 st, 14,5 cm, charkuterigaffel, 17,8 cm. Smörkniv 18,5 cm. Knivar, 6 st, längd 17,5 cm.

Anlöpningar, bruksslitage, ett knivblad med nagg. Graveringar.

Utropspris
400 EUR