AXEL EINAR HJORTH, troligen, bord, "Berga", Nordiska Kompaniet 1940-tal.
Furu, syrabetsad, märkt 45471 med krita undertill. Skivan 150 x 63 cm, höjd 67 cm.
Slitage, fläckar, repor.
Enligt Nordiska Museets NK-liggare tillverkades serien Berga från 1938, under Axel Einar Hjorths sista år vid NK. Detta bord med ritningsnr 45471 tillverkades enligt arkivet 1944.