SNUSDOSA, silver. Sannolikt Ilya Katorsky, Sankt Petersburg, 1890-tal. Vikt ca 72 gram.

Rektangulär med lock. Invändigt förgylld. Utvändigt dekor av rutnät i nielloteknik. Höjd 2, längd 7,7 cm.

Bruksslitage. Smärre buckla. Slitna stämplar.

Utropspris
1 500 SEK