BORDSLAMPA, "Kula", Uno och Östen Kristiansson, Luxus, 1960-70-tal. Ritad 1969.

Klotformad glasfot med hals. Folierad insida. Vit veckad tygskärm. Modellen finns i fyra olika storlekar, varav denna är den största.
Höjd inklusive skärm 59 cm, höjd upp till lampfästet 42 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad. Senare skärm.

Utropspris
1 500 SEK