PARTI KONSTBÖCKER och KATALOG, 10 st, 1900-talets andra hälft.

Svensk text.
Alexander, Sidney, Marc Chagall: en inträngande biografi, Ica, Västerås, 1991.
Chagall, Marc, Marc Chagall: [Moderna museet, Stockholm 25.9.-5.12.1982], Moderna mus., Stockholm, 1982.
Douglas Cooper ; översättning: Else Ekblom, Henri de Toulouse-Lautrec, Bonnier fakta, Stockholm, 1991.
Düchting, Hajo, Paul Cézanne: 1839-1906 : natur blir konst, Benedikt Taschen, Köln, 1992.
Essers, Volkmar, Henri Matisse: 1869-1954 : färgens mästare, Benedikt Taschen, Köln, 1990.
Feist, Peter H., Pierre Auguste Renoir En dröm om harmoni, Benedikt Taschen, Köln, 1990.
Hüttinger, Eduard, Degas, Allhems förlag, Malmö, 1960.
Michels, Heide & Bouchet, Guy, Monets hus, Forum, 1999.
Sagner-Düchting, Karin, Claude Monet: 1840-1926 : en fest för ögonen, Benedikt Taschen, Köln, 1991
Walther, Ingo F., Paul Gauguin: 1848-1903 : en avhoppares bilder, Taschen, Köln, 1990?

Bruksslitage. Ett omslag med skador. Blyertsskrift. Ej fullt genomgångna.

Utropspris
2 000 SEK