GRÖTSKÅL samt KANNA, flintgods, Göteborg, 1900-talets första hälft.

Tomtedekor. Kannans höjd 12,5 cm, skålens höjd ca 15 cm.

Bruksslitage. Krackelyrer och missfärgningar. Färgbortfall.

Utropspris
1 500 SEK