SERVIS, "Blått Landskap", 39 delar, porslin, design Reinhard Richter, Arabia.

Bestående av;
2 terriner med lock,
1 såssnipa,
4 ovala uppläggningsfat i olika storlekar,
3 uppläggningsskålar i olika storlekar,
7 mattallrikar,
4 tallrikar mindre,
7 assietter,
8 djupa,
3 djupa mindre.

En terrin med kantnagg, bruksslitage.

I produktion 1941-64.

Utropspris
2 500 SEK