TAKLAMPA, "Charlottenborg PH 6 1/2-6", Ebbe Christensen, Sophus Frandsen och Poul Henningsen, Louis Poulsen.

Vitlackerad metall. Diam 65 cm och höjd ca 60 cm.

Smärre slitage. Repor. Ej funktionstestad.

Modellen baserad på Poul Henningsens skisser i samarbete med Ebbe Christensen och Sophus Frandsen från år 1979.

Utropspris
3 000 SEK