BÄGARE, 2 st, silver Olof Peter Almén, Hedemora, 1796 samt Lars Bjugg, Jönköping, 1809. Vikt 109 g.

Bägare av Olof Peter Almén i konande form, förgylld insida, graverad växtdekor och med monogramgravering JED.
Bägare av Lars Bjugg i konande form med graverad växtdekor. Rester av förgyllning på insidan. Höjd ca 9 cm.

Åldersrelaterat slitage. Båda bägarna ställvis hårt anlupna. Förgyllningen på bägaren av Lars Bjugg hårt sliten.

Utropspris
2 000 SEK