MODELL AV ÅNGLOK, modell A 1001, möjligen utfört av Sture Petterson, Kalmar. Bär datering 1926.

Ånglok med kolvagn och räls. Svartlackerad metall med röda detaljer. Lokskylt märkt "1001 FB 1926". Monterade på svartmålad platta i trä. Längd ca 175 cm, bredd 35 cm, höjd 55 cm. Två tryck med ånglok "Litt B", det ena inramat, medföljer.

Slitage. Repor. Ej genomgånget. Ej funktionstestat.

Utropspris
50 000 SEK