Josef Ekberg

(Sverige, 1877-1945)
Josef Ekberg
(Sverige, 1877-1945)

VAS, flintgods, Josef Ekberg, Gustavsberg 1920.

Bukig med dekor i sgrafitto-teknik av blommor i blått mot ljusblå fond. Signerad Gustavsberg 1920 JE. Höjd 21 cm.

Smutsig invändigt. Smärre krackelyrer. Slitage.

Utropspris
2 000 SEK