Sannolikt sent 1800-tal. Kedjan med svenska kontrollstämplar. Rosenslipade diamanter för små för att bedöma exakt kvalitet. Längd kedjan 45 cm. Längd hängen 3,8 cm.
Bruksslitage. Mindre repor.