TABURETT, rokoko, omkring 1700-talets tredje kvartal.

Svängda ben med snidad dekor av blommor. Bemålad och bronserad. Stoppad sits med tyg av kretong. Höjd 41, längd 50, bredd 46 cm.

Slitage. Färgbortfall.

Utropspris
5 000 SEK