LJUSKRONA, rokokostil, omkring sekelskiftet 1900, höjd 85 cm.

Stomme i mässing behängd med olikformade prismor och stavar. Avslutande klot. Sex ljusarmar.

Ytslitage, nagg,anlupen stomme, stavar med skador. Ej funktionstestad. Mindre renoverad samt kompletterad.

Utropspris
6 000 SEK