FÅTÖLJER, ett par, modell 969, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, formgiven 1939.

Mahogny, lyrformad ryggbricka med rotting, sits, karmar och lös ryggdyna klädda med tyg.

Bruksslitage, några skador, fläckar, lagning och mindre märken. Senare klädsel. Armlän och kantband något lösa.

Utropspris
10 000 SEK