LJUSKRONA, "Festival", Orrefors/ Fagerhult, 1900-talets mitt.

Stomme i vitmetall och glascylindrar i formpressat glas. Nio lamphållare. Höjd ca 40, längd ca 60 cm.

Slitage. Vissa kupor med nagg. Ej funktionstestad. Metallen kraftigt fläckad med vit färg.

Utropspris
13 000 SEK