Chris "Daze" Ellis

(USA, Född 1962)
Chris "Daze" Ellis
(USA, Född 1962)

CHRIS "DAZE" ELLIS, akvarell och blyerts, signerad och daterad 1984.

"City of Dreams". Bildstorlek ca 30 x 40 cm.

1984 är ett hälsosamt år för Hiphop. Break Machine släpper sin singel ”Break Dance Party” och Roxanne Shanté slår igenom och öppnar dörren för kvinnliga MC:s som MC Lyte, Salt N Pepa, and Queen Latifah. Samtidigt blir Run DMC med sin video till ”Rock Box”, den första raplåten som spelas på MTV.
Daze målning är signerad och daterad 1984, och är enligt uppgift ramad av konstnären vid samma tillfälle. Den är gjord i vattenfärger på Arches papper. Och är en förlaga till den större målning som finns i den permanenta samlingen i Museum Ludvig, Köln, Tyskland, vilken är betitlad ”City of Dreams”.

Ungefär vid tillblivelsen av detta centrala verk ställer Daze, tillsammans med konstnären Crash, ut hos den legendariske galleristen Sidney Janis på 110 W. 57th Street. Och i motivet kan vi ana framgångens sötma. I enkla blockbokstäver läser vi ”Pieces of a Dream” och sedan texten ”Aerosol Frustration”, ”Phobia” och ”New York, Catacombs of Color”. En essentiell sammanfattning och tolkning av den begynnande konströrelsen och dess bakomliggande incitament.

Bilden har en medvetet enkel komposition, vilken förtydligas genom signeringen i det japanska språkets minst komplicerade skriftspråk, Katakana, Da-i-su, Daze. Initialbokstäverna DE, i den vilda stilen ”Wildstyle” bildar monogram i bildens centrala del och flankeras av ett halvt självporträtt. Stilmässigt kan monogrammet läsas som en visualisering av Hiphop-kulturens musik och dans. Vi ser den typiska ”pilen” som skjuter ut från bokstavskroppen och ger den riktning och spänst. Bokstäverna överlappar och slingrar sig in i varandra. Snäva typografiska vinklar och spetsiga kanter som slutligen får bokstävernas kropp att "dansa".
/ Fredrik Anthony

Ej examinerad ur ram. Ramen med trasigt glas i nedre högerhörn.

Utropspris
5 000 SEK