SALONGSMÖBLEMANG, 8 delar, gustaviansk stil, 1800-talets andra hälft.

Spjälade ryggar. Ryggkrön i form av bandrosetter. Kannelerade framben med överkragningar.
Två karmstolar. Tre stolar sam soffa, längd 146 cm.
Bord med marmorskiva. Runda kannelerade sammankopplade ben med överkragning. Längd 86 cm. Bredd 55 cm. Höjd 73 cm.

Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Lösa dekordelar medföljer. Bandrosetten på soffaryggen saknas. Slitage och skador på klädsel och stoppning.

Utropspris
8 000 SEK