SERVISDELAR, 42 delar, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl samt Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets fjärde kvartal.

Tolv mattallrikar, diameter 24 cm
Tolv förrättstallrikar, diameter 19 cm
Tretton djupa tallrikar, diameter 21,5 cm
En karott, diameter 23 cm.
En såsbåt, längd ca 24 cm.
Två uppläggningsfat, 28-34 cm
Ett salt- och ett pepparkar, höjd 7 cm.

Bruksslitage. Kantnagg på en mattallrik. Lagning i det större uppläggningsfatet. Tillverkningsdefekt i form av glassyrskada på saltkaret. Salt- och pepparkarens gummilock torkade. 25 delar stämplade Bing & Gröndahl och 17 delar stämplade Royal Copenhagen.

Se även 608289.

Utropspris
3 000 SEK