SERVISDELAR, 29+1 delar, porslin, "Måsen", Bing & Gröndahl samt Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets fjärde kvartal.

Tolv kaffekoppar med fat (+1 fat), höjd på koppar 6,5 cm.
Tolv assietter, diameter 17,5 cm.
En kaffekanna, höjd 24 cm.
En sockerskål, höjd 10 cm.
En gräddkanna, höjd 9 cm.
Ett uppläggningsfat, längd 21 cm.
En vas, höjd 13 cm.

Bruksslitage. Tillverkningsdefekt i form av glassyrskada på en assiett och uppläggningsfatet. Liten glassyrspricka i botten av vasen. Två delar stämplade Royal Copenhagen, 27 stämplade Bing & Gröndahl.

Se även 608288.

Utropspris
2 000 SEK