Mörk urtavla med förgyllda siffror och tecken. Krona med cabochonslipad blå sten. Ledat armband av förgyllt stål. Diameter 24 mm. Längd ca 19 cm. Etui och certifikat.
Ej funktionstestad. Några repor.