LJUSSTAKAR, 1 par, sterlingsilver, Mermod Jaccard & King Co, USA, 1900-talets första hälft. Total vikt ca 2274 gr.

Rokokostil. Fot med knäckar, voluter och bladverk. Balusterformade pelare. Lösa ljusmanschetter. Höjd 26. Fotens diameter 17 cm.

En ljusmanschett lossnat i fog. Smärre repor.

Utropspris
10 000 SEK