Skultuna Messingsbruk

(Sverige, 1607-)
Skultuna Messingsbruk
(Sverige, 1607-)

BORDSFOTOGENLAMPA, No 32, Skultuna, tidigt 1900-tal.

Stomme av mässing. Räfflad pelare. Kvadratisk fot. Oljehus av klarglas med slipad dekor. Kupa med frostad dekor av blommor samt veckad kant. Höjd ca 82 cm.

Slitage. Några repor och märken. Fläckar.

Utropspris
3 500 SEK